Referencie

Protherm export - import s.r.o., Skalica, Slovensko

Protherm export - import s.r.o., Skalica, Slovensko

Individuálnym nastavením teploty v jednotlivých miestnostiach sme získali komfortnejší teplotný režim pre zamestnancov a úspory asi 15%.//Peter Wolf, obchodný riaditeľ

Bezdrôtové ovládanie teplovodného vykurovacieho systému pozostávajúceho z plynového kotla a 30 ks teplovodných radiátorov. Prostredníctvom systému IQRC sme zabezpečili centrálne riadenie a zónovú reguláciu pre 16 miestností dvojpodlažnej budovy obchodnej spoločnosti.

Napriek tomu, že pôvodný vykurovací systém bol vybavený programovateľným regulátorom a radiátory osadené termostatickými ventilmi a hlavicami, nedokázala regulačná zostava zabezpečiť pre všetky miestnosti požadované teploty.

Keďže programovateľný termostat, umiestnený v referenčnej kancelárii, vypínal po dosiahnutí naprogramovanej teploty kotol, miestnosti, ktoré z rôznych dôvodov nedosiahli v danom cykle požadovanú teplotu, neboli ďalej zásobované vykurovacou vodou. Teplotnú pohodu v nedostatočne vykúrených miestnostiach si zamestnanci následne zvyšovali zapínaním elektrických vykurovacích spotrebičov, ktorých prevádzka bola z pohľadu nákladov finančne neefektívna.

"Individuálnym nastavením teploty v jednotlivých miestnostiach, sme získali komfortnejší teplotný režim pre zamestnancov a úspory asi 15%." - Peter Wolf, obchodný riaditeľ
 

Prípady, kedy zamestnanci potrebovali pracovať aj mimo oficiálne stanovenú pracovnú dobu, tento problém iba prehlbovali. Z uvedených dôvodov sa vedenie firmy Protherm rozhodlo pre inštaláciu regulačného systému IQRC, ktorý umožní individuálnu časovo-teplotnú reguláciu každej miestnosti nezávisle.

Špecifiká projektu

Zákazník požadoval vybaviť každú jednu miestnosť nástennou regulačnou jednotkou, prostredníctvom ktorej je zamestnancom umožnené zmeniť centrálne nastavenú teplotu manuálne, priamo v kancelárii.

Táto funkcia je vo firme využívaná najmä v prípade práce mimo obvyklú pracovnú dobu, teda v čase centrálne nastaveného teplotného útlmu. Uvedená funkcia v takom prípade zabezpečí zamestnancom firmy požadovanú teplotnú pohodu. Zmeny nastavenia sú však iba dočasné. Po dvoch hodinách (požiadavka vedenia) sa systém vráti do automatickej prevádzky a vykuruje podľa centrálne nastaveného programu.

Súčasný stav

Po inštalácii bezdrôtového systému IQRC sa dajú jednotlivé miestnosti firemnej budovy centrálne a individuálne nastavovať z recepcie.

Správca systému optimalizuje náklady využívaním časovo-teplotných programov, ktoré zohľadňujú pracovnú dobu, aktuálnu obsadenosť počas služobných ciest a dovoleniek, prípadne individuálne požiadavky zamestnancov firmy.

 

Poznámka

Do deklarovanej 15% úspory na vykurovaní nie je zarátané šetrenie elektrickej energie, ktorá sa pred inštaláciou IQRC často využívala na dokurovanie priestorov elektrickými radiátormi.

alebo